Funkcja LEWY, PRAWY w Excelu

LEWY

Funkcja Lewy wydobywa z danego tekstu początek – dowolnej długości.

Aby lepiej wyobrazić sobie funkcję można przytoczyć przykład. Masz podany numer PSESEL swoich pracowników i chcesz wyciągnąć z niego ich rok urodzenia – zawarty w dwóch pierwszych cyfrach tabeli Excel.

Funkcja LEWY używa 2 argumentów:

LEWY ( tekst ; [liczba znaków] )
tekst – niezbędny – należy podać tekst z którego chcesz wybrać określoną przez Ciebie liczbę znaków z początku wyrazu. Jeśli będzie to tekst bezpośrednio wpisany w formule – musi być w cudzysłowie. Najczęściej praktykuje się zaznaczenie komórki z tym tekstem. Oczywiście funkcja nie służy jedynie do wyłapywania liter- mogą to też być cyfry czy data.
[liczba znaków] – dodatkowy – należy podać liczbę znaków, które chcesz wydobyć z tekstu. Podczas nie wpisaniu tej wartośći funkcja automatycznie pobierze pierwszy znak. Jeśli zaś podasz za dużo cyfr – więcej niż ma wyraz/cyfra/data to funkcja wydobędzie wszystko – będzie wyglądało tak jak w oryginale.

Analogicznie działa funkcja:

PRAWY
Funkcja ta wydobywa z danego tekstu koniec – dowolnej długości.

Aby lepiej zrozumieć funkcję można przytoczyć odnalezienie danych po PESEL-u. Funkcja PRAWY na ostatnią cyfrę może poinformować nas odnośnie płci.

Funkcja używa 2 argumentów:

PRAWY ( tekst ; [liczba znaków] )
tekst – niezbędny– należy podać tekst z którego chcesz wybrać określoną przez Ciebie liczbę znaków z końca wyrazu. Jeśli będzie to tekst bezpośrednio wpisany w formule – musi być w cudzysłowie. Najczęściej praktykuje się zaznaczenie komórki z tym tekstem. Oczywiście funkcja nie służy jedynie do wyłapywania liter- mogą to też być cyfry czy data.
[liczba znaków] – niezbędny – należy podać liczbę znaków, które chcesz wydobyć z tekstu. Podczas nie wpisaniu tej wartośći funkcja automatycznie pobierze pierwszy znak. Jeśli zaś podasz za dużo cyfr – więcej niż ma wyraz/cyfra/data to funkcja wydobędzie wszystko – będzie wyglądało tak jak w oryginale.

Funkcja LEWY, PRAWY w Excelu
3.4 (68%) 5 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *