Funkcja PODSTAW w Excelu

Funkcja PODSTAW zwraca dany content z zamienionym którymkolwiek znakiem na kolejny. Funkcja ta stosuje od 3 do 4 argumentów:

( tekst ; stary tekst ; nowy tekst ; [wystąpienie liczba] )
Tekst – niezbędny – podaj Tekst, w którym ma mieścić się dokonana wymiana. Zazwyczaj jest to zakreślenie komórki z takim tekstem. Możliwie to także liczba albo data
stary tekst – niezbędny – podaj ciąg znaków, które mają zostać zamienione. Domyślnie wszystkie wystąpienie wpisanych tu znaków będzie zamienione.
nowy tekst – niezbędny – podaj ciąg znaków, które mają być widoczne po zamianie starego tekstu
[wystąpienie liczba] –  dodatkowe – wskaż, które wystąpienie symbolu ze starego tekstu chcesz wymienić

Zastosowania funkcji PODSTAW

 • Zamiana symboli 
  W Twoich tekstach mogą pojawiać się złe oznaczenia – np: następujące zaciągane z systemu mają złe symbole. Możesz za pomocą tej funkcjonalności zmienić takie oznaczenia na prawidłowe.

 • Usuwanie ciągu znaków z tekstu
  Możesz za pomocą funkcjonalności PODSTAW wyłączyć pewne oznaczenia ze swoich tekstów.
 • Zamiana jednego z wielu tych samych znaków występujących w tekście
  Może zdarzyć się sytuacja, gdy w tekście znajduje się kilka tych samych znaków, na przykład – wiele myślników, a Ty chciałbyś wymienić jedynie jeden z nich na inny znak. Możesz w tym momencie spożytkować czwarty argument narzędzi PODSTAW a także zaznaczyć wprost, który myślnik dobrze jest zamienić.

 • Roszada niejednakowych znaków na pozostałe
  Potrzebujesz wymienić dużo rozmaitych znaków na kolejne w określony symbol? Niestety nie można tego dokonać za jednym jednocześnie w funkcji PODSTAW – dobrze by było wykorzystać je kilkukrotnie zagnieżdżając je później.
 • Sprawdzenie, czy podane oznaczenia znajdują się w tekście
  Możesz poznać, czy teksty mają jakieś dane oznaczenia. Np. chciałbyś poznać, czy nie ma w nich spacji, która możliwe przeszkadza w analizowaniu danych, zaś którą trudno została dojrzeć gołym okiem0

Inne funkcje i formuły znajdziesz na http://formulywexcelu.pl/

Funkcja PODSTAW w Excelu
5 (100%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *