Excel funkcja ILE.NIEPUSTYCH – Nadanie formule dynamiki, dzięki czemu rozpoznaje ona jak dużo jest danych w tabeli

Funkcja ILE.NIEPUSTYCH pomaga w automatyzowaniu części obliczeń. Jest szczególnie przydatna wtedy, gdy rozmiar Twoich tabel się zmienia – danych przybywa lub ubywa. Pozwala ona formułom dostosować się do obecnej ilości danych. Używana jest często w połączeniu z funkcją PRZESUNIĘCIE.

W zadaniu znajduje się tabela z wynikami pomiarów wypełnienia pewnych zbiorników. Pomiary wykonywane są raz na kilka dni, i każdy z nich zapisywane jest jako kolejny wiersz tabeli.

Należy przygotować formułę, które zawsze będzie prezentować ostatnio zmierzony stan zbiorników – czyli wartość z ostatniego wiersza. Problem w tym, że ostatnim wierszem staję się za każdym razem nowy pomiar. Wykorzystano funkcję PRZESUNIĘCIE, aby od nagłówka kolumny przesunąć się w dół odpowiednią ilość wierszy – ile wierszy? Tyle ile jest wykonanych pomiarów. Jak policzyć ile zostało dokonanych pomiarów? Można użyć funkcji ILE.NIEPUSTYCH. Jeśli pojawią się kolejne pomiary, to ILE.NIEPUSTYCH zwróci większy wynik, czyli PRZESUNIĘCIE przesunie się o większą liczbę wierszy.

Pobierz plik z zadaniem:

Excel funkcja ILE.NIEPUSTYCH

Excel funkcja ILE.NIEPUSTYCH – Nadanie formule dynamiki, dzięki czemu rozpoznaje ona jak dużo jest danych w tabeli
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *