Excel funkcja SUMA – Suma rozszerzającego się zakresu

SUMA należy do najbardziej popularnych, a zarazem najprostszych funkcji programu Excel. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest dokonywanie operacji matematycznych w arkuszach kalkulacyjnych bez konieczności wykonywania żmudnych, ręcznych obliczeń.

W poniższym zadaniu musisz obliczyć narastającą wartość sprzedaży dla kolejnych miesięcy. W lutym suma od stycznia do lutego, w marcu od stycznia do marca, w czerwcu od stycznia do czerwca, itd.

W tym celu w komórce D3 została zapisana funkcja SUMA, sumująca wartość od stycznia do stycznia, czyli od C3 do C3. Pierwsze C3 zostało zablokowane dolarami, a drugie nie zostało zablokowane. Dzięki temu zabiegowi, po przeciągnięciu formuły, początek zakresu to zawsze C3 (bo było zablokowane), natomiast koniec zakresu zmienia się na C4, potem na C5 i w każdym kolejnym wierszu obejmuje wartość z kolejnego miesiąca.

Dzięki zastosowaniu znaków dolara ($) można zwykłą funkcję SUMA dostosować do swoich nietypowych potrzeb. Istnieją także inne niestandardowe przypadki użycia tej funkcji – więcej informacji na ich temat znajdziesz tutaj.

Pobierz plik z zadaniem:

Excel Funkcja SUMA

 

Excel funkcja SUMA – Suma rozszerzającego się zakresu
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *