Excel funkcja PRZESUNIĘCIE – Wykonanie obliczeń na zakresie komórek, który trzeba rozpoznać

Funkcja PRZESUNIĘCIE w programie Excel należy do grupy funkcji Wyszukiwanie i odwołania (poznaj inne funkcje z tej kategorii). Zwraca ona zawartość wskazanej komórki lub adres zakresu wielu komórek. Aby wskazać komórkę (komórki), należy podać tej funkcji kilka parametrów.

Czasami, gdy potrzebujemy uzyskać odwołanie do zakresu wielu komórek, musimy jeszcze obliczyć jak duży będzie to zakres. Często nie jest podane to wprost, tylko trzeba użyć do tego funkcji PODAJ.POZYCJĘ.

W zadaniu widać kwoty sprzedaży w kolejnych miesiącach. Należy zapisać formułę, która będzie liczyła sumę sprzedaży od początku roku do wskazanego miesiąca. (dowiedz się więcej na temat formuł Excela). Należy więc obliczyć, który na liście jest wskazany miesiąc (np. marzec jest trzeci) i tak duży zakres komórek sumować.

Argument 1 – komórka początkowa. Gdy używasz argumentów nr 4 i nr 5, to często komórką początkową nie będzie nagłówek, ale pierwsza komórka, która ma należeć do szukanego zakresu. Często ta komórka jest z góry znana, więc najłatwiej jest ją wskazać w tym argumencie. W tym przypadku będzie to sprzedaż za styczeń, bo zawsze sumowane są wartości od początku roku.
Argument 2 – jeśli pierwszy argument wskazuje już na prawidłową komórkę, od której zaczynać się będzie zakres, to nie trzeba (wręcz nie należy) przesuwać się o żadne wiersze.
Argument 3 – jeśli pierwszy argument wskazuje już na prawidłową komórkę, od której zaczynać się będzie zakres, to nie trzeba (wręcz nie należy) przesuwać się o żadne kolumny.
Argument 4 – najtrudniejszym elementem tego zadania, jest obliczenie, ile wierszy ma zostać zsumowane. Tyle, ile miesięcy należy podsumować. To, ile tych miesięcy będzie, zależy od wskazanego miesiąca – od obliczenia, którą pozycję zajmuje na liście. Do tego została użyta funkcja PODAJ.POZYCJĘ.
Argument 5 – wiadomo z góry, że zakres ma być jednokolumnowy, więc można spokojnie wpisać tutaj liczbę 1.

Często oprócz argumentu nr 4, argument nr 5 też jest obliczany za pomocą PODAJ.POZYCJĘ. Czasem dodatkowym utrudnieniem jest jeszcze wyliczenie argumentu nr 2 i/lub nr 3. Poniższe przykłady prezentują różne sytuacje, również trudniejsze od powyższej.

Pobierz plik z zadaniem:

 

Excel funkcja PRZESUNIĘCIE – Wykonanie obliczeń na zakresie komórek, który trzeba rozpoznać
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *